Czy to tylko stres? część 1

Słowo stres kojarzy się głowie ze stresem psychologicznym, jednak ma ono znacznie szersze znaczenie. Stresem dla organizmu może być zbyt mało snu, czy rozchwiany cały rytm dobowy, kontakt z substancjami toksycznymi, przetworzone tzw. śmieciowe jedzenie, używki, a nawet zbyt duży kontakt z ekranem telewizora czy smartfona. Jednym słowem wszystko, co obciąża organizm.

stress-1084525_1280

A co to oznacza w praktyce?

Kortyzol, czyli tak zwany hormon stresu należy do grupy glikokortykosteroidów i jest wydzielany w korze nadnerczy. Pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, jest hormonem o szerokim działaniu, dlatego jego prawidłowy poziom jest tak ważny.

Reguluje gospodarkę lipidową, węglowodanową, białkową i wodno-elektrolitową oraz wapniowo-fosforanową, dlatego jego niewłaściwe stężenie rozregulowuje działanie całego organizmu.

Kortyzol podlega dobowemu rytmowi wydzielania. Między 3:00, a 4:00 nad ranem jego poziom zaczyna wzrastać, tak aby wybudzić człowieka ze snu i najwyższy poziom osiąga między 7:00, a 9:00 rano i w ciągu dnia zaczyna spadać. Jego najniższy poziom powinien być o północy, czyli, wtedy kiedy człowiek powinien spać i nie być narażanym na żadne stresujące bodźce.

Jak pisałam wyżej, kortyzol jest hormonem o szerokim działaniu, zatem, co się może wydarzyć, jeśli jego poziom będzie za wysoki?

Problemy ze snem, czyli problemy z zasypianiem, wybudzanie się w nocy, a od samego rana ciągłe uczucie zmęczenia i niewyspania.

Częste infekcje, przewlekle podniesiony kortyzol powoduje zwiększoną produkcję związków prozapalnych, które osłabiają układ odpornościowy, spada poziom limfocytów, które są odpowiedzialne za niszczenie patogenów.

Charakterystyczna otyłość tzw. brzuszna, czyli tłuszcz głównie gromadzi się w okolicach tułowia, szyi tzw. bawoli kark oraz twarz kortyzolowa, czy jak księżyc w pełni. Kortyzol podnosi poziom glukozy we krwi, a to powoduje wzrost insuliny co dodatkowo sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz utrudnia jej rozpad, zwiększa też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

Poprzez rozregulowanie gospodarki wodno-elektrolitowej prowadzi do trudnych do pozbycia się obrzęków oraz nadmierne uczucie pragnienia.

Problemy skórne, kortyzol uszkadza kolagen i elastynę które są głównym budulcem skóry, ale też tkanki łącznej, stawów, naczyń krwionośnych, czy mięśni, więc skórne problemy estetyczne są tutaj najmniejszym problemem, gdyż wewnątrz ciała mogą, powstać różnego rodzaju poważne uszkodzenia niewidoczne gołym okiem co prowadzi do różnego rodzaju bóli.

Kortyzol również mniejsza wychwyt aminokwasów z pożywiania, co prowadzi do osłabienia i zaników mięśni, za czym idzie szybka męczliwość po podjęciu jakiegokolwiek działania.

Nadciśnienie, kortyzol zmniejszą produkcję tlenku azotu w już i tak osłabionych naczyniach krwionośnych, który jest potrzebny do procesu ich rozkurczania, za czym idą częste bóle głowy, a nawet migreny.

Wahania nastroju, stany lękowe i depresyjne są spowodowane tym, że kortyzol zaburza ilość neuroprzekaźników, a to negatywnie wpływa na nastrój. Dodatkowo stany zapalne wywołane wysokim poziomem kortyzolu uszkadzają osłonki mielinowe komórek nerwowych, co może wywoływać problemy neurologiczne.

Ciągłe zmęczenie i brak energii, który jest związany z tym, że wysoki poziom kortyzolu hamuje wydzielanie TSH, czyli hormonu pobudzającego do pracy tarczycę, a obniżony nastrój jeszcze to potęguje.

Zwiększa się ryzyko osteoporozy, gdyż kortyzol zaburza pracę komórek kościotwórczych, zmniejsza się gęstość kości, przez, co stają się osłabione i bardziej podatne na złamania.

Hirsutyzm, czyli u kobiet na twarzy może pojawić się nadmierne „męskie” owłosienie, ponieważ kortyzol rozregulowuje pracę układu hormonalnego.

Łysienie telogenowe, wysoki poziom kortyzolu powoduje skrócenie cyklu życia włosów, przez co przedwcześnie wypadają.

Zgaga i problemy żołądkowo jelitowe mogą się pojawiać, ponieważ niszczący wpływ kortyzolu nie ogranicza się tylko do mięśni szkieletowych, ale obejmuje również mięśnie narządów wewnętrznych.

Jeśli obserwujesz te objawy u siebie, to znak, że warto zbadań poziom kortyzolu, bo może on zrobić duży bałagan w organizmie. A już w następnym wpisie będzie o tym, skąd się on bierze i co robić, aby go obniżyć.

A jeśli ten materiał był dla Ciebie pomocy udostępnij go swoim znajomym, a tutaj możesz wesprzeć moją działalność.

Dodaj komentarz