Dlaczego diety nie działają?

Próbowałaś już różnych diet i efektu brak lub przy efekcie jojo wręcz przybrałaś więcej, niż zrzuciłaś?

Zastanawiałaś się, dlaczego tak się dzieje?

Zawsze, żeby rozwiązać problem trzeba znaleźć jego przyczynę, a nie jedynie zajmować się objawami. Brak efektu lub efekt jojo to objawy, nie przyczyny.

Otóż przede wszystkim, chcąc zrzucić wagę trzeba mieć albo odpowiednią wiedzę, albo udać się do specjalisty, i to dobrego specjalisty, a nie osoby pod specjalistę się podszywającą.

Na początek trzeba zrobić komplet badań w zależności od celu danej osoby, stanu zdrowia, przeszłości, chorób towarzyszących, chorób podejrzewanych, chorób w rodzinie. Nikomu na czole nie pisze co dolega danej osobie. Pewne rzeczy można podejrzewać na podstawie wywiadu, który musi jeszcze poprzedzać zlecenie badań, ale podejrzenie nigdy nie daje pewności. Pewność dają wyniki badań, i to one są jednym z głównych wyznaczników co robić dalej.

Dieta nie może mieć zbyt dużego deficytu kalorycznego. Deficyt jest potrzebny, aby była redukcja wagi, ale z głową. Zbyt duży może doprowadzić do niedożywienia zarówno ilościowego, jak i jakościowego organizmu, spadku odporności, a nawet załamania metabolicznego. Ponadto, jeśli będziesz ciągle głodna, to nie tylko będziesz miała zły humor, ale też po prostu długo na takiej diecie nie wytrzymasz. A żadna dieta nie da oczekiwanych efektów, jeśli nie trzyma się jej zaleceń. Każda osoba mi inne zapotrzebowanie kaloryczne, inny poziom aktywności. To ile dana osoba powinna zjeść, będąc na diecie to również sprawa mocno indywidualna i u każdego będzie wyglądać inaczej.

Jeśli zmuszasz się na siłę do jedzenia rzeczy, których nie lubisz, a odmawiasz sobie ulubionych potraw to również długo na takiej diecie nie wytrzymasz. A nawet trzymając się zaleceń będziesz rozdrażniona, a za tym idzie wzrost poziomu kortyzolu, a jego wysoki poziom znacznie utrudnia odchudzanie. A kiedy już się złamiesz i rzucisz na ulubione jedzenie jestem pewna, że zjesz znacznie za dużo i efekt jojo gotowy. Jadłospis powinien być układana również na podstawie wcześniejszego wywiadu. Zmuszanie do jedzenia nie lubianych potraw nie zaprowadzi do niczego dobrego.

Kolejnym punktem jest aspekt psychiczny. Bardzo restrykcyjna dieta sprawdzi się w ciężkich chorobach czy stanach pooperacyjnych, wypadkach itp. ale dopóki człowiek funkcjonuje w miarę dobrze trzeba wziąć pod uwagę, że to nie tylko cyferki pokazujące aktualny stan i cel do osiągnięcia, ale człowiek, który oprócz ciała, które chce zmienić ma też psychikę, która odgrywa ogromną rolę. Kiedy człowiek jest nauczony jeść, co chce i kiedy chce wrzucenie go na raz na restrykcyjną dietę z wykluczeniami i ograniczeniami to, nawet gdyby była idealnie wyliczona i zbilansowana nie będzie miała szans na powodzenie, bo człowiek na nie po prostu psychicznie nie wytrzyma. A nawet najlepsza dieta nie zda egzaminu, jeśli nie będzie się trzymać jej założeń. Lepiej zacząć od wprowadzania nowych, zdrowych nawyków i obserwować efekty, niż na raz wywrócić komuś życie do góry nogami.

Więc jaka powinna być dieta?

Indywidualnie dopasowana do danej osoby. Tak aby wziąć pod uwagę jej obecny stan, przeszłość, upodobanie, cel i jeszcze mnóstwo innych czynników. Nie ma jednej diety dla każdego.

Przeszłaś przez to wszystko? Chcesz w końcu trwałych efektów?

Skontaktuj się ze mną i razem opracujemy plan działania.

Dodaj komentarz