Zwiększa się ukrwienie masowanego miejsca, zwiększa się również temperatura o około 1,5 stopnia Celcjusza, mechanicznie zwiększa się przepływ krwi i limfy.
Działanie ogólne polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pośrednictwem odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgu może wpływać na wszystkie układy i narządy człowieka. Masaż mięśni szkieletowych powoduje pobudzenie kory mózgowej co powoduje szybsze i bardziej efektywne wykonywanie czynności przez narządy wykonawcze.
Masaż, a skóra i tkanka łączna.
Ujędrnia, uelastycznia i nadaje sprężystość. Poprawia działanie gruczołów łojowych i porowych. Poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych. Usprawnia oddychanie skórne. Powoduje mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka, co zwiększa wchłanianie substancji odżywczych. Uelastycznia blizny oraz zwiększa ilość i jakość włókien kolagenowych.
Masaż, a tkanka kostna
Zwiększa ukrwienie oraz odżywienie. Zwiększa wchłanianie ważnych składników odżywczych. Utrzymuje równowagę między związkami organicznymi i nieorganicznymi. Zapobiega powstawaniu osteofitów (nacieków kostnych). Przyśpiesza procesy kostnienia w złamaniach i pęknięciach oraz podnosi próg bólowy.
Masaż, a stawy
Uelastycznia oraz utrzymuje prawidłową ruchomość. Zwiększa ruchomość w przykurczach oraz przyśpiesza wchłanianie obrzęków oraz wysięków. Przyśpiesza regenerację po wysiłku oraz zapobiega kontuzjom i przeciążeniom. Zwiększa odżywienie i dotlenienie.
Masaż, a tkanka tłuszczowa
Rozbija komórki tłuszczowe i usuwa ich nadmiar. Poprawia i usprawnia przemianę materii oraz przyśpiesza samo spalanie
Masaż, a układ nerwowy
Poprawia czucie powierzchowne i głębokie oraz usprawnia przewodzenie bodźców w obrębie włókien nerwowych. Pomaga w normalizacji napięcia mięśniowego oraz w zależności od wykonania działa relaksacyjnie, uspokajająco, pobudzająco, przeciwbólowo. Pośrednio normalizuje działanie narządów wewnętrznych oraz regeneruje komórki nerwowe.
Masaż, a układ krążenia
Zwiększa przekrwienie okolicy masowanej, co zwiększa dotlenienie i odżywienie tkanek. Zwiększa szybkość przepływu krwi i limfy. Ułatwia odpływ krwi żylnej, co zmniejsza opór krwi w tętnicach przez co ułatwia i usprawnia pracę serca. Przyśpiesza wchłanianie obrzęków i wysięków.
Masaż, a układ oddechowy
Uelastycznia mięśnie oddechowe, prowadzi do zwiększenia objętości klatki piersiowej przez co usprawnia oddychanie. Normalizuje wydzielanie śluzu.
Masaż, a układ pokarmowy
Zwiększa ukrwienie oraz wydzielanie soku żołądkowego. Usprawnia pracę mięśni brzucha oraz narządów w obrębie jamy brzusznej. Usprawnia trawienie.