Co to takiego strategia 5S?
To dbanie o zdrowie kompleksowo, to holistyczne podejście. Opiera się na pięciu filarach:
- Świadome odżywianie
- Sprawność fizyczna
- Suplementacja
- Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn
- Stress managment- zarządzanie stresem
Według definicji WHO zdrowie to nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności, ale też pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny.
Te pięć filarów to fundament zdrowia i dobrego samopoczucia, gdyż są to kwestie nierozerwalnie ze sobą powiązane i mocno wpływające na siebie wzajemnie.

Świadome odżywianie
To jak ogromny wpływ jedzenie ma na zdrowie pisałam już w moim ebooku “Po zdrowie naturalnie – czyli jak kompleksowo o siebie zadbać” więc tu jeszcze po krótce o tym napiszę. Pozostałe elementy strategii 5S również tam poruszyłam.
W trakcie życia człowieka komórki jego organizmu zużywają się i wtedy są uśmiercane i usuwane z organizmu. Jest to naturalny proces zwany apoptozą. W miejsce usuniętych komórek muszą powstać nowe, a powstają z tego jakich składników odżywczych dostarczysz. Jeśli spożywasz wysoko przetworzone jedzenie to z pewnością odbije się to na Twoim zdrowiu. Tutaj dosłownie sprawdza się zasada: Jesteś tym co jesz. Ponadto jelita są drugim, zaraz po mózgu największym skupiskiem komórek nerwowych dlatego wzajemnie z mózgiem na siebie działają. Tym sposobem to co jesz ma również wpływ na mózg i cały układ nerwowy.
Sprawność fizyczna
Odpowiednio dobrana aktywność może wpływać na funkcjonowanie niemal wszystkich tkanek i wywoływać wiele zmian na lepsze. Jest bardzo skutecznym sposobem zapobiegania różnym chorobom cywilizacyjnym. Badania pokazują, że przyczynia się także do dłuższego życia.
Dzięki niej wzrasta gęstość kości, co minimalizuje ryzyko złamań i osteoporozy. Ćwiczenia wzmacniają ścięgna i więzadła, co znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Poprawia ukrwienie, a więc i odżywienie wszystkich struktur w organizmie. Sprzyjają powstawaniu nowych włókien kolagenowych. Wysiłek fizyczny nie tylko wzmacnia mięśnie, ale też usprawnia działanie pompy mięśniowo-naczyniowej, co zapobiega powstawaniu obrzęków.
Dzięki aktywności poprawia się czucie głębokie i przewodnictwo nerwowe, a mięśnie lepiej reagują na sygnały przesyłane z mózgu. Aktywny tryb życia korzystnie wpływa też na pracę wszystkich narządów wewnętrznych, ponieważ poprawia ich ukrwienie i wydolność. Systematyczny wysiłek ma znaczący wpływ nie tylko na samo serce, ale na cały układ krążenia. U osoby trenującej regularnie serce jest znacznie bardziej wydolne, przez co spada ilość jego uderzeń na minutę
Suplementacja
Niedożywienie jakościowe może się pojawić nawet w przypadku dobrze zbilansowanej diety z odpowiednio wyliczoną kalorycznością. Dzieje się tak, ponieważ poziom wartości odżywczych w warzywach i owocach znacząco spadł. Aby dostarczyć organizmowi tą samą ilość witamin, minerałów i wszystkich substancji odżywczych co jeszcze chociażby 20 lat temu, trzeba zjeść znacznie więcej.
Dlatego właśnie suplementacja jest dzisiaj tak ważna. Jednak nie należy stosować jakichkolwiek preparatów na własną rękę. Aby otrzymać pożądane efekty, należy dobrać je pod kątem konkretnego problemu i odpowiednio zaplanować ich przyjmowanie. Bardzo często, aby precyzyjnie dopasować preparaty, konieczne jest przeprowadzenie różnych badań.
Jednak nawet gruntownie przemyślana suplementacja nie zastąpi zmian w stylu życia czy zbilansowanej diety. Jeśli wszystko inne jest uporządkowane, wtedy suplementy dają najlepsze efekty. Jeśli chodzi o same preparaty, to jeden drugiemu nierówny. Czym więc kierować się przy wyborze? Przede wszystkim najlepiej pozostawić go wykwalifikowanej osobie, która posiada odpowiednia wiedzę. Jednak są rzeczy, na które warto samemu zwrócić uwagę. Najważniejsze zasady to:
– zero konserwantów –
– zero GMO –
– formuły płynne w opakowaniach z ciemnego szkła –
– sposób utrwalania –
– kompletne składniki –
– postać –
Skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn
Wszechobecny plastik i aluminium, zanieczyszczenie środowiska, dieta bogata w tłuszcze nasycone, cukier czy po prostu dieta wysoko przetworzona, przyjmowanie dużych ilości leków, życie w ciągłym stresie oraz wszelkiego rodzaju używki bardzo mocno obciążają organizm.
Człowiek naturalnie jest wyposażony w system detoksykacji czyli wątroba, nerki, jelita, płuca, układ limfatyczny i skóra. Jednak kiedy toksyn jest zbyt wiele to organizm może sobie nie radzić lub gdy któryś z tych elementów nie działa prawidłowo.
Na własną rękę lepiej nie próbować eksperymentów typu głodówka czy diety tysiąc kalorii bo można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc kiedy nie posiada się odpowiedniej wiedzy. Ten temat zawsze warto skonsultować z wykwalifikowaną osobą.
Stress managment- zarządzanie stresem
Czym jest stres?
Stres to sytuacja, w której organizm w odpowiedzi na czynniki środowiskowe zaburzające lub naruszające jego równowagę reaguje w odpowiedni dla siebie sposób. Takie zdarzenia sprawiają, że czujemy się niekomfortowo, oraz przekładają się na reakcje biochemiczne organizmu.
Tak brzmi definicja, jednak co faktycznie dzieje się z organizmem pod wpływem stresu? Wzrasta poziom niektórych hormonów, między innymi kortyzolu i adrenaliny. W konsekwencji rośnie również poziom glukozy we krwi. Przyśpiesza akcja serca, podnosi się ciśnienie krwi. Organizm jest przygotowywany do reakcji na stresujący bodziec, czyli walki lub ucieczki.
Ten proces pozwolił ludzkości przeżyć. Jest po prostu niezbędny. Problem pojawia się, kiedy dochodzi do niego zbyt często. Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy i jakie mamy problemy z kortyzolem, jest zbadanie go wraz z DHEA, czyli dehydroepiandrostendionem, który tak jak kortyzol jest hormonem steroidowym. Próbki do takiego badania najlepiej pobrać ze śliny i o pięciu porach dnia. Przy problemach z tym hormonem warto również przeprowadzić diagnostykę w kierunku hiperprolaktynemii. Istotne jest także wypracowanie własnych technik redukcji stresu.