Masaż

Jak działa masaż

 “Współczesny masaż, w szerokim rozumieniu tego pojęcia, to już nie tylko leczenie, profilaktyka i sport. Pojęcie to kryje w sobie również działania o charakterze relaksacyjnym, kosmetyczno – higienicznym, terapii manualnej i wielu innych, które ogólnie można określić jako pracę z ciałem. Pojawienie się w kulturze zachodniej metod dalekowschodnich sprawiło, że masaż coraz częściej postrzegany jest jako działanie harmonizujące ciało, umysł i ducha.”  Adam Zborowski

Powyższa definicja trafnie określa czym jest masaż. Najstarszy i najbardziej znany masaż leczniczy, klasyczny nie tylko służy poprawie zdrowia, ale również zapobiega powstawaniu różnego rodzaju problemów z aparatem ruchu. 

Masaż relaksacyjny, jak wskazuje nazwa relaksuje i uspokaja. To doskonała forma terapii pozwalająca zredukować napięcie mięśniowo – nerwowe, zrelaksować umysł, uzyskać uczucie pełnego odprężenia i zmniejszyć poziom stresu, jak również zadbać o skórę.

Za masaż leczniczy, należący do metod fizjoterapii, uznaje się te działania, które celowo stosuje się w celu leczenia chorób, zmniejszenia nasilenia objawów chorobowych lub zapobiegania chorobom. Jednak granica między masażem leczniczym, a innymi rodzajami masażu, np. masażem relaksacyjnym jest dość delikatna. Szczególnie, gdyż masaż leczniczy ma również zastosowanie w sporcie, kosmetyce czy relaksacji w których poprzez masaż uzyskuje się przykładowo zwiększenie masy mięśniowej, ujędrnienie i wygładzenie skóry czy też odprężenie. Współcześnie masaż jest postrzegany jako działanie harmonizujące funkcje fizyczne i psychiczne. Masaż można zaliczyć do metod medycyny naturalnej.

 

W jaki sposób działa masaż?

Zwiększa się ukrwienie masowanego miejsca, zwiększa się również temperatura o około 1,5 stopnia Celcjusza, mechanicznie zwiększa się przepływ krwi i limfy. 

Działanie ogólne polega na pobudzeniu układu nerwowego, który za pośrednictwem odruchów i czynności koordynacyjnych kory mózgu może wpływać na wszystkie układy i narządy człowieka. Masaż mięśni szkieletowych powoduje pobudzenie kory mózgowej co powoduje szybsze i bardziej efektywne wykonywanie czynności przez narządy wykonawcze. 

Masaż w praktyce

Masaż, a skóra i tkanka łączna

Ujędrnia, uelastycznia i nadaje sprężystość. Poprawia działanie gruczołów łojowych i porowych. Poprawia krążenie krwi w naczyniach włosowatych. Usprawnia oddychanie skórne. Powoduje mechaniczne usuwanie zrogowaciałego naskórka, co zwiększa wchłanianie substancji odżywczych. Uelastycznia blizny oraz zwiększa ilość i jakość włókien kolagenowych.

Masaż, a tkanka kostna

Zwiększa ukrwienie oraz odżywienie. Zwiększa wchłanianie ważnych składników odżywczych. Utrzymuje równowagę między związkami organicznymi i nieorganicznymi. Zapobiega powstawaniu osteofitów (nacieków kostnych). Przyśpiesza procesy kostnienia w złamaniach i pęknięciach oraz podnosi próg bólowy.

Masaż, a stawy

Uelastycznia oraz utrzymuje prawidłową ruchomość. Zwiększa ruchomość w przykurczach oraz przyśpiesza wchłanianie obrzęków oraz wysięków. Przyśpiesza regenerację po wysiłku oraz zapobiega kontuzjom i przeciążeniom. Zwiększa odżywienie i dotlenienie. 

Masaż, a tkanka tłuszczowa

Rozbija komórki tłuszczowe i usuwa ich nadmiar. Poprawia i usprawnia przemianę materii oraz przyśpiesza samo spalanie

Masaż, a układ nerwowy

Poprawia czucie powierzchowne i głębokie oraz usprawnia przewodzenie bodźców w obrębie włókien nerwowych. Pomaga w normalizacji napięcia mięśniowego oraz w zależności od wykonania działa relaksacyjnie, uspokajająco, pobudzająco, przeciwbólowo. Pośrednio normalizuje działanie narządów wewnętrznych oraz regeneruje komórki nerwowe.

Masaż, a układ krążenia

Zwiększa przekrwienie okolicy masowanej, co zwiększa dotlenienie i odżywienie tkanek. Zwiększa szybkość przepływu krwi i limfy. Ułatwia odpływ krwi żylnej, co zmniejsza opór krwi w tętnicach przez co ułatwia i usprawnia pracę serca. Przyśpiesza wchłanianie obrzęków i wysięków.

Masaż, a układ oddechowy

Uelastycznia mięśnie oddechowe, prowadzi do zwiększenia objętości klatki piersiowej przez co usprawnia oddychanie. Normalizuje wydzielanie śluzu.

Masaż, a układ pokarmowy

Zwiększa ukrwienie oraz wydzielanie soku żołądkowego. Usprawnia pracę mięśni brzucha oraz narządów w obrębie jamy brzusznej. Usprawnia trawienie. 

 

Jakie masaże są dostępne w gabinecie?

 • Masaż klasyczny KLIK
 • Masaż tkanek głębokich KLIK
 • Zabieg bańką Haci KLIK
 • Masaż bańką chińską KLIK
 • Masaż kokosowy KLIK
 • Masaż ciepłym olejem KLIK
 • Masaż aromaterapeutyczny KLIK
 • Masaż świecą kosmetyczną KLIK
 • Masaż kolagenowy KLIK
 • Masaż probiotyczny KLIK
 • Masaż masłem shea KLIK
 • Masaż twarzy KLIK
 • Ceremonie KLIK
 • Pakiety KLIK