You are currently viewing Zmiany zwyrodnieniowe

Zmiany zwyrodnieniowe

Czym są zwyrodnienia stawów?

Jest to choroba wynikającą z zaburzeń biologicznych lub mechanicznych. To zaburza procesy odżywiania chrząstki stawowej – co doprowadza do jej niszczenia, wytwarzania się nacieków kostnych, procesów zapalnych w obrębie błony maziowej i tkanek okołostawowych.

Tyle definicji, a jak to wygląda w praktyce?

Różnego rodzaju przeciążenia, w tym przewlekłe, nadmierne napięcie mięśni, zła dieta prowadząca do różnego rodzaju niedoborów, stanów zapalnych i nieprawidłowego odżywiania stawów. Zaniedbane uszkodzenia mechaniczne jak różnego rodzaju urazy i kontuzje, jak również styl i tryb życia oraz brak regeneracji i odnowy biologicznej ale też wrodzone nieprawidłowości w budowie stawów, prowadzą do zbyt małego odżywienia chrząstki stawowej i jej niszczenia, za czym idzie brak prawidłowej amortyzacji.

Powstają mikrouszkodzenia stawów, które z czasem są coraz większe i prowadzą do stanów zapalnych. Powstają nacieki kostne, czyli ostre krawędzie, które dodatkowo podrażniają okoliczne tkanki i potęgują stany zapalne oraz ból. W skrajnych przypadkach przy zaniedbaniu problemu może dojść do całkowitego zaniku chrząstki stawowej, za czym idzie koszmarny ból przy każdym ruchu.

Zmiany te do pewnego stopnia można cofnąć poprzez odpowiednie złożone działania jak dieta, suplementacja, rehabilitacja czy odnowa biologiczna. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, aby nie dopuścić do ich powstania.

Jako, że masaż pobudza krążenie jednocześnie zwiększając odżywienie i dotlenienie masowanych tkanek, jest świetnym sposobem zapobiegania powstawaniu zmian zwyrodnieniowych.

Istotna jest również prawidłowa dieta i suplementacj. Jednak należy pamiętać, że aby suplementacja miała sens preparaty muszą być odpowiedniej jakości i dobrane do konkretnego problemu na podstawie wyników badań. Dlatego nie warto brać “cudownych pigułek” na własną rękę, tylko lepiej zostawić to wykwalifikowanej osobie.

Zapraszam do zapisu na newsletter, tam będziesz otrzymywać więcej ciekawych informacji, a za zapis otrzymasz prezent.

Zostańmy w kontakcie!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Marlena Hr

    O zmianach zwyrodnieniowych słyszałam, jednak niespecjalnie zagłębiałam się w temat. Cieszę się, że trafiłam na Twój wpis.

Dodaj komentarz